A vadon élő törzs a legtöbb elevenszülő fajhoz hasonlóan a meleg vizű forrásokban él, színe zöldes árnyalatú. A kitenyésztett példányok között jó néhány színtónus megtalálható, mint a vörös, vérpiros, narancssárga, ananász, arany, fekete, zöld és ezek számos variációja.
Akváriumban való tartásánál előny, hogy más fajokkal szemben békés viselkedés jellemzi őket, igaz a hímek területvédők, bizonyos esetekben heves mozdulatsorozattal versengenek a nőstényekért.
Telepítésükkor célszerű egy-egy hím mellé 3-4 nőstényt párosítani, így kevésbé lesz tapasztalható a vetélkedés köztük.
Testhosszuk átlag 10 cm körüli, azonban ideális körülmények közt tartva jellemzően 12-16 cm közötti méretűre is megnő. A nőstény példányok fejlődnek nagyobbra, testesebbre, míg a hímek nyúlánkabbak.
Érdemes gondosan lefedni az akváriumot, mert előszeretettel ugrálnak a vízben. Nagyobb mozdulatnál akár ki is ugorhatnak a medencéből, ami aztán az egyed pusztulásához vezet.
Ajánlott azonos méretű szintén elevenszülő fajokkal együtt tartani, mint más fogaspontyfélék, díszmárnák, dániók vagy a nagyobb harcsák.
Kimondottan gyors, erős úszású hal, ezért az akvárium formája legyen hosszú, legalább 100 liter vizet befogadó közeg, melyet közepesen kemény 7-8 pH értékű csapvízzel szükséges feltölteni az ideális környezet kialakítása érdekében. Mindehhez a hőmérséklet szabályozása is hozzátartozik, ami 22-27 °C között az ideális.
A medence hátterét sűrű növényzettel kell beültetni, míg az előteret szabadon hagyni, így kényelmesen, akadálytalanul tudnak úszni.
Táplálékát tekintve nincs különösebb igénye, szinte mindent elfogyaszt. A kifejlett állat esetében a legmegfelelőbb a vízibolha, tubifex, szárított tápok és rendszeresen kell kapniuk növényi eleségeket.
A faj sajátos jellegzetessége, hogy a termékeny nőstények, magas arányuk esetén képesek hím egyedekké válni. Így eshet meg az, hogy egy kizárólag női példányokból álló csoportban születnek kishalak. Az átalakulás ellenkező irányba nem megy végbe.
Egy-két havonta szaporodnak. A vemhesség időtartama 4-5 hét, az ivadékok száma 50-200 közötti.Az ellés előtt álló nőstény hasa megduzzad, feszessé válik, rajta sötét folt jelenik meg. Mozgása lassul, keresi az eldugott helyeket.
Jellemző rájuk a nagymértékű kannibalizmus ezért szükség van a nőstény kiemelésére, amit elegendő közvetlen a szülés előtt megtenni. Azt követően a közepes méretű nevelő akváriumból az anyaállatot mielőbb vissza kell helyezni társas helyére.
A kicsik felnevelése nem okoz kihívást, etessük a kis xifókat indító táppal és apró élő eleséggel. Abban az esetben, ha nem áll rendelkezésre külön medence az újszülöttek számára, akkor az akváriumot be kell sötétíteni a szülés idejére, hogy a kicsikből minél több el tudjon bújni a növények közé, idővel aztán kifejlett példányokká válhassanak. 3-4 hónapos korukra fejlődnek felnőtt, ivarérett halakká.